freepik

מבחן אינטליגנציה

יש סיבות רבות שבגללן עורכים לילדים מבחני אינטליגנציה והן משתנות ממקרה למקרה. המקרה הברור והנדוש ביותר הוא המבחנים שעורכים כבר שנים כדי למצוא ילדים מחוננים ולטפח אותם. זה חיוני במיוחד לילד המחונן והמוכשר כדי לפתח את היכולות שלו וכדי לא לסבול מכך שהוא יוצא דופן מבלי להבין למה. זה כמובן חשוב לסביבה ליהנות מפרי העבודה והחשיבה של ילדים כאלה משום שהם מקדמים את כולם באותה הזדמנות.

מבחנים לגילוי לקויות למידה ובעיות קוגניטיביות

סיבה נוספת לערוך מבחן אינטליגנציה הוא כאשר חושדים בקיומן של לקויות למידה או בעיות קוגניטיביות כלשהן. זה קורה כשילד אינו מתפתח בהתאם לבני גילו ואינו מצליח להדביק את הלמידה והדרישות של שכבת הגיל שלו בבית הספר. גם כאשר יש בעיות התנהגות שנובעות כתוצאה מלחצים שמופעלים על ילד כזה להתנהג כמו כולם כשהוא אינו כזה, יכולה להביא לכך שינסו להבין מהי מנת המשכל שלו ואולי בגלל זה הוא מתקשה להבין מה נדרש ממנו.

freepik

מבחון אינטליגנציה לבדיקת כישורים

מבחן נוסף לבדיקת אינטליגנציה הוא כזה שבודק את הכישורים הייחודיים של כל ילד כדי להכווין את ההורים והצוות הפדגוגי מה הכי מתאים לו. אפשר לגלות שילד הוא אינטליגנטי אלא שהכישורים שלו פחות מילוליים ויותר חזותיים או מוזיקליים, לדוגמה. לעומת זאת, יש ילדים שהם מאוד ורבליים אבל מתקשים בכל תחום אחר ולכן לא צריך להתייחס אליהם כאל לקויי למידה או לא אינטליגנטיים. כמו כן, אפשר ללמוד ממבחן כזה על סגנון הלמידה של הילד ולהתאים לו אותה.

חוזקות וחולשות

במבחני אינטליגנציה בודקים לא פעם גם את החוזקות והחולשות של ילדים בתחומים כמו מוטוריקה עדינה ותפיסה מרחבית, משום שכך מבינים יותר את התפקוד של הילד גם בתחומים שאינם נמדדים בדרך כלל. נושאים אלה באים לידי ביטוי כל הזמן בתפקוד היומי של הילד אבל רק תמונה כוללת של כל המרכיבים של עולמו נותנת מושג להורים ולמורים אם הילד אכן מתפתח נכון ובצורה טובה ובמה יש לחזק אותו ולתמוך בו.

חשיבות מבחני אינטליגנציה

חשוב לדעת שלא מנת המשכל הגבוהה היא המטרה כאן אלא הכרת הילד ומציאת הפוטנציאל שלו. אם אכן הוא מחונן תוכלו לכוון אותו טוב יותר לממש את היכולות שלו ולהביא אותו לתכניות לימודים שמתאימות לו. אם תאתרו אצלו לקויות למידה אין זה אומר שהאינטליגנציה שלו בעייתית אלא שהוא לא יכול לבטא אותה באמצעים המקובלים והוא זקוק להנחיה ולמידה בצורה אחרת. הוא זקוק לתמיכה מקצועית בשיטות שמיועדות להתגבר על לקויות אלה ולעזור לו להתקדם.

אילו מבחנים יש?

איך בודקים IQ לילדים ? בישראל אנחנו משתמשים במבחן האינטליגנציה שנקרא WISC או WAIS שהוא מבחן וכסלר ועושים אותו גם במסגרת אבחון פסיכולוגי. זה נראה פשוט אולם אין טעם לנסות לפענח את התוצאות לבד משום שרק אנשי מקצוע יכולים להבין מכך את מה שצריך לבדוק ולהגדיר. המבחנים האלה נראים מעניינים לילדים שעוברים אותם משום שהם מגוונים ולוקחים אותם דרך כל התחומים שבהם אפשר למדוד כשירויות שונות, ממוטוריקה עדינה ועד היכולת להבין שאלות מתמטיות ואפילו תפיסה מרחבית וחזותית.

חשיבות האבחון

במהלך השנים נמתחה ביקורת על חלק ממבחני האינטליגנציה בטענה שהם תלויי תרבות ולא יכולים למדוד את כולם באותה מידה. כך, טענו שילדי עולים שאינם מכירים מושגים מסוימים או לא מבינים את מה שהם רואים מאובחנים בטעות כבעלי מנת משכל נמוכה. זה כבר שייך לעבר והיום המבחנים משתדלים למצוא דרכים אחרות ואוניברסליות יותר שיוכלו לתת אומדן והערכה מדויקים לכולם. אין יותר הבדלים מלבד אלה שיודעים עליהם ולכן מחפשים כלים אחרים למדידה.

דימוי עצמי

עוד חשוב לדעת שמבחן אינטליגנציה לא נועד לקבוע מיהו אדם טוב יותר ומי פחות, ולכן המבחנים נעשים במשורה ורק לפי הצורך. לא מדובר גם במתן ציונים על שכל וחוכמה ולכן אין כאן שאלה של כישלון או הצלחה. מי שאינו מגיע לרמת ילד מחונן אינו ילד כושל ומי שמחונן אינו בהכרח ילד טוב יותר, אלא פשוט ילד בעל כישורים אורייניים טובים שכדאי לו לנצל. זה חשוב מאוד לילדים שמודדים ומשווים את עצמם כל הזמן לעומת חבריהם לדעת שהמדד אינו מנת משכל אלא ערכם כבני אדם טובים ומועילים לעצמם ולחברה.

שתפו פוסט זה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

אימון כוח
בלוג

השפעת אימוני כוח על לחץ דם מחקר מקיף על נשים

אימוני כוח, הידועים גם כאימוני התנגדות, זוכים לתשומת לב משמעותית בשנים האחרונות בשל יתרונותיו הבריאותיים הרבים. מחקר מקיף זה נועד לחקור את ההשפעה של אימוני כוח על לחץ הדם בנשים. מכיוון שיתר לחץ דם הוא דאגה בריאותית רווחת ברחבי העולם, חיוני לחקור שיטות טבעיות ויעילות להורדת לחץ הדם. מדריך זה מספק תובנות חשובות לגבי הקשר בין אימוני כוח ולחץ דם, ומציע המלצות מעשיות לנשים לשיפור בריאות הלב וכלי הדם שלהן.